Novinky v pracovním právu pro rok 2025
Leden 8, 2025
S příchodem roku 2025 je účinná řada změn v pracovním právu, které se mohou dotknout Vašich povinností jako zaměstnavatelů. Připravili jsme pro vás přehled těch nejdůležitějších změn, o kterých byste měli vědět.
Pracovní doba a plánování směn
Nově je možné se zaměstnancem písemně dohodnout, že si bude rozvrhovat pracovní dobu sám, a to nejen při práci z domova, jak tomu bylo doposud, ale i na pracovišti. Je však nezbytné:
Dodržet maximální délku směny 12 hodin a zákonný interval přestávek.
Stanovit „fiktivní pracovní dobu“, která se použije při čerpání dovolené, pracovních cestách či překážkách v práci.
Plány dovolených
Pro rok 2025 již není povinností vypracovávat plán dovolených. Zůstává však nutnost dodržet zákonné či sjednané lhůty pro oznámení o čerpání dovolené zaměstnancům.
Valorizace minimální mzdy a zrušení zaručené mzdy
Minimální mzda se bude nově valorizovat podle pevných pravidel. Navýšení se bude odvíjet od průměrné mzdy a kupní síly. Pro rok 2025 činí minimální mzda:
20 800 Kč / měsíc nebo 124 Kč / hodinu.
V soukromém sektoru se zároveň ruší zaručená mzda. Nadále platí pouze zaručené platy pro veřejný sektor.
Ručení dodavatelů ve stavebnictví
Upřesňují se pravidla pro ručení za mzdy zaměstnanců subdodavatelů:
Nově je uveden výčet konkrétních stavebních prací, kterých se ručení týká, včetně instalace zařízení a vybavení.
Pro uplatnění nároků musí zaměstnanec subdodavatele doložit dodavateli požadované dokumenty.
Dodavatelé mohou i nadále ručení vyloučit tak, že si před realizací subdodávky nechají od subdodavatele předložit potvrzení o bezdlužnosti od ČSSZ a zdravotních pojišťoven a potvrzení inspekce práce o neuložení pokuty vyšší jak 100 000 Kč v období předchozích 12 měsíců.
Dohody mimo pracovní poměr
Účast na pojištění je nově dána:
u dohod o provedení práce při měsíční odměně nad 11 500 Kč.
u dohod o pracovní činnosti při měsíční odměně nad 4 500 Kč.
Původně plánované rozlišení dohod na oznámené a obvyklé se ruší, změnu nyní projednává Senát. Registrační a evidenční povinnost ale zůstane zachována pro všechny dohody mimo pracovní poměr. Dohodáři, kteří splňují podmínky, mají nárok na ošetřovné i otcovské volno. Nárok na ošetřovné nově vzniká i OSVČ účastným nemocenského pojištění.
Flexibilní novela zákoníku práce
V roce 2025 očekáváme přijetí novely zákoníku práce, jejímž původním cílem bylo rozpohybovat pracovní trh. Předpokládá se, že novela zavede tyto změny:
Ukončení pracovního poměru
Změna běhu výpovědní doby – nově začne výpovědní doba běžet již od doručení výpovědi
Zkrácení výpovědní doby - Pro výpovědi z důvodu dle § 52 písm. f) až h) je navrženo zkrátit minimální délku výpovědní doby na jeden měsíc (to se týká i výpovědi pro soustavné méně závažné porušování pracovních povinností či neuspokojivé pracovní výsledky)
Z jednoho roku na 15 měsíců se prodlužuje maximální lhůta, ve které může zaměstnavatel ukončit pracovní poměr pro porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se práci, nebo z důvodu, pro který je možné pracovní poměr zrušit okamžitě.
Prodloužení zkušební doby – maximální délka zkušební doby se prodlužuje na čtyři měsíce, u vedoucích zaměstnanců na osm měsíců. I nadále lze sjednat kratší zkušební dobu.
Pracovní poměr na dobu určitou
Opakování pracovního dobu na dobu určitou u náhrad za dočasně nepřítomné zaměstnance bude omezeno pouze celkovou dobou devíti let. Počet opakování pracovního poměru na dobu určitou v těchto případech omezen nebude.
Zaměstnanecké benefity a záruky
Zaměstnavatel musí garantovat původní práci i pracoviště po návratu z mateřské či rodičovské dovolené do dvou let věku dítěte. Při pozdějším návratu zaměstnavatel garantuje pouze zařazení dle sjednané pracovní náplně.
Odměňování
Bezhotovostní výplata mzdy se stává prioritním způsobem, výjimky jsou možné na základě dohody.
Zavádí se možnost vyplácet čistou mzdu v jiné měně za podmínek stanovených zákonem.
Zjednodušují se pravidla pro doručování mzdového výměru prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací, kdy není nutné doručovat na adresu zaměstnance mimo jeho pracovní sféru. Pro doručování těchto dokumentů tedy nově lze využít i pracovní adresu či interní systémy. Fikce doručení v případě nepotvrzení zprávy se ale neuplatní.
Upravují se pravidla pro výpočet průměrného měsíčního výdělku po skončení pracovního vztahu.
Práce mladistvých
Mladiství od 14 let mohou o velkých prázdninách vykonávat lehké práce, jejichž směna nesmí přesáhnout 7 hodin. Práci ale nesmí vykonávat v rozmezí od 20 do 6 hod. nebo formou přesčasů.
Máte otázky?
Pokud byste potřebovali s některou z novinek poradit nebo zajistit jejich správné zavedení, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám pomůžeme.
BLOG
Další články
Novinky v pracovním právu pro rok 2025
S příchodem roku 2025 je účinná řada změn v pracovním právu, které se mohou dotknout Vašich povinností jako zaměstnavatelů. Připravili jsme pro vás přehled těch nejdůležitějších změn, o kterých byste měli vědět.
Hledáme asistentku či asistenta do kanceláře ve Znojmě
Hledáte zajímavou, rozmanitou, a přitom odpovědnou práci? Rádi byste pracovali někde, kde je dobré zázemí a v prostředí zavedené fungující společnosti? Ozvěte se nám.
Hledáme zkušenou advokátku či advokáta
Poohlížíme se po seniorní posile se specializací na M&A a smluvní právo, která by se přidala k našemu týmu v Praze, případně v Brně. Naše představa? Zkušený profesionál s hlubokými znalostmi, schopností samostatně vést komplexní transakce a poskytovat strategické poradenství našim klientům.